چگونه سريع هموروئيد را درمان كنيم؟

ممكن است فردي مدتها به اين عارضه دچار باشد اما متوجه آن نشود و اين عارضه علائمي ايجاد نكرده باشد. 

در بواسير خارجي اين علائم مي‌تواند شدت يابد و روال زندگي عادي فرد را با مشكلاتي مواجه كند. عارضه هاي مقعدي گاهي مي‌توانند علائم شبيه به هم ايجاد كنند و براي اينكه بطور قطعي بيماري تان تشخيص داده شود بايد به دكتر متخصص مراجعه كنيد. مثلا سرطان مقعد هم نشانه هايي شبيه بواسير ايجاد مي كند، بنابراين بايد چنين علائمي را جدي بگيريد.

ادامه مطلب


اگر بواسير خارجي باشد، دكتر با معاينه ناحيه نشيمنگاهي مي تواند آن را تشخيص دهد. اما هموروئيد داخلي كمي سخت تر تشخيص داده مي شود. انجام آزمايشات زير مي تواند به پزشك كمك كند:

معاينه با انگشت: در اين روش دكتر با وارد كردن انگشت خود به داخل كانال مقعد و در صورتي كه هرگونه برجستگي را احساس كند انجام آزمايشات لازم را تجويز مي كند.

آزمايشات كولونوسكوپي يا آنوسكوپي: اين روش ها براي مشاهده داخل مقعد و اطمينان از وجود اين عارضه انجام مي شود.

همانطور كه گفته شد هموروئيد خارجي علائم حادي ايجاد مي كند و در اين شرايط بيمار ترجيح مي دهد از طريق روش هاي درمان سريع بواسير يا هموروئيد خارجي استفاده كند تا هرچه زودتر به روال عادي زندگي اش بازگردد.

در اينجا سعي مي كنيم كه هم روش هاي درمان سريع بواسير يا هموروئيد خارجي بدون جراحي و هم روش هاي جراحي را بررسي كنيم. هرچند كه درمان قطعي بواسير همان روش هاي جراحي و ليزر است اما در مواردي شايد بتوان از روش هاي خانگي براي تسريع روند درمان يا بهبود علائم بيماري كمك گرفت.

استفاده از داروهايي مثل شياف و پماد آنتي هموروئيد، قرص هاي مسكن، ضد التهاب و آنتي بيوتيكها براي كنترل علائم بيماري طبق دستور پزشك تجويز مي شود.

كمپرس يخ يكي از راه هايي كاهش سريع التهاب و درد هموروئيد شناخته مي شود كه بصورت غير مستقيم كيسه يخ را روي موضع بيماري قرار مي دهند و ميتوان اين روشهايي كه در خانه قابل اجرا هستند را براي مدت چند وقت انجام دهيد.

نشستن در آب گرم هم از روش هاي درمان خانگي بيماري هاي نشيمنگاه است كه بصورت روزانه توصيه مي شود. بيمار بايد چند بار در روز به مدت ده دقيقه در لگن آب گرم بنشيند تا به بهبود گردش خون و ضد عفوني شدن مقعد كمك كند.

اما روش هاي پزشكي و جراحي براي درمان سريع بواسير خارجي و داخلي شامل موارد زير است كه با توجه به شدت بيماري يكي از آنها پيشنهاد مي شود:

رابربند: استفاده از اين روش براي بيمار با درد زيادي همراه است اما در مواقعي روشي موثر واقع مي شود. طي اين جراحي انتهاي بواسير را با يك كش پلاستيكي مي بندند تا گردش خون اين ناحيه متوقف شود. بعد از گذشت چند روز اين زائده كوچك شده و در نهايت از بين مي رود. اين روش بصورت سرپايي و بيشتر براي درمان هموروئيد داخلي مورد استفاده قرار مي گيرد.

اسكلروتراپي هموروئيد: يكي از روش هاي بي دردسر درمان سريع بواسير خارجي است كه مي تواند التهاب و تورم اين عارضه را كاهش دهد. اسكلروتراپي تزريق يك ماده شيميايي به نام اسكلروزان در رگ هاي هموروئيدي است كه باعث مي شود اين عروق به حالت اوليه خود بازگردند و در نتيجه بيماري درمان مي شود.

ليزر بواسير: درمان سريع بواسير خارجي و داخلي با ليزر به دليل نتايج قطعي و غير قابل بازگشت، بسيار مورد توجه بيماران و پزشكان قرار گرفته. اين روش نوين بصورت سرپايي و تحت داروي بي حسي در كلينيك انجام مي شود و بيمار درد و ناراحتي احساس نمي كند.

درصد خطاي پزشك در جراحي با ليزر بسيار پايين است و به همين دليل بافت هاي اطراف هموروئيد دچار آسيب نمي شوند. به علاوه نيازي به بستري شدن نيست و بلافاصله بعد از عمل بيمار مرخص مي شود و تنها تا از بين رفتن داروي بي حسي بايد در منزل استراحت كند.

بوتاكس: اين روش تزريقي هم باعث ايجاد فلج موقت در عضله اسفنكتر و در نهايت كاهش فشار در ناحيه مقعد مي گردد كه مي تواند عوارضي مثل بي اختياري را به دنبال داشته باشد. همچنين از بوتاكس معمولا همراه با روش هاي جراحي استفاده مي شود.

نوشته شده توسط ghazalmah | ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۵:۴۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |