بهترين و موثرترين روش هاي درمان بواسير (هموروئيد) چيست؟

درمان بواسير يا هموروئيد بسيار آسان و بي دردسر است اما تصوراتي كه مردم از بيماري بواسير يا هموروئيد دارند هميشه باعث شده است تا اين بيماري در لفافه باقي بماند و كمتر كسي حاضر به حرف زدن درباره ي آن باشد. بواسير يا هموروئيد در اثر كشيدگي و پارگي مويرگ ها و رگ هاي ناحيه ي مقعد به وجود مي آيد. گاهي در اثر برخي عوامل مانند يبوست و بارداري فشار بيش از اندازه اي به رگ هاي ناحيه ي مقعد وارد مي شود. اين فشار و كشش بيش از اندازه مي تواند باعث كشيدگي ، پارگي ، تورم و از هم گسيختگي رگ هاي ناحيه ي مقعد شود و با توجه به ميزان صدمات وارده به رگ ها درجات مختلفي از بيماري بواسير را به وجود بياورد كه عبارتند از.

درجه ۱ : بواسير داراي علائم بيرون زدگي نيست و همراه با اجابت مزاج خون روشن دفع مي شود.

درجه ۲ : بواسير داراي علائم بيرون زدگي است ولي به صورت خود به خود به داخل باز مي گردد.

درجه ۳ : بواسير داراي علائم بيرون زدگي است ولي فقط با كمك دست به داخل باز مي گردد.

درجه ۴ : بواسير داراي علائم بيرون زدگي است و به داخل باز مي گردد.

شايد در نگاه اول يافتن راه درمان بواسير كمي مشكل به نظر برسد ولي بواسير چيزي نيست كه درمان نشود. تمام درجات بواسير قابل درمان هستند و مي توان براي هميشه اين بيماري را مداوا كرد.

درمان خانگي بواسير يا (هموروئيد)

بواسير رابطه ي مستقيمي با تغذيه و سبك زندگي افراد دارد از همين رو مي توان با استفاده از درمان خانگي و با كمك روش هاي موثر و ساده اي كه در اين روش وجود دارد تا حد زيادي علائم و نشانه هاي بواسير را كنترل كرد و كاهش داد. قبل از معرفي روش هايي براي درمان خانگي بواسير ۲ نكته ي زير را در نظر بگيريد.

 • درمان خانگي بواسير از ديدگاه پزشكي به عنوان خط درمان به حساب نمي آيد بلكه روشي تكميلي براي كنترل و كاهش علائم و نشانه هاي بواسير است كه مي توان در كنار ساير روش هاي درماني از آن استفاده كرد.
 • قبل از آغاز درمان خانگي با پزشك متخصص خود درباره ي وضعيت علائم و درجه ي بواسير خود مشاوره داشته باشيد. درمان خانگي بواسير زماني اثربخشي لازم را دارد كه بواسير در درجات بسيار خفيف خود قرار دارد و علائم و نشانه هاي آن پيشرفت نكرده است.

عكس درمان خانگي بواسير يا (هموروئيد)
عكس درمان خانگي بواسير يا (هموروئيد)

چند روش موثر براي درمان خانگي بواسير:

 • نوشيدن ۸ الي ۹ ليوان آب در طول روز
 • مصرف منابع غني فيبر مثل ميوه ها و سبزيجات تازه
 • پرهيز از مصرف نوشيدني هاي الكلي
 • استفاده از كيسه ي يخ براي تسكين و درمان درد بواسير و التهابات ناشي از بواسير
 • نشستن در وان آب گرم به مدت ۲۰ دقيقه در روز براي درمان خونريزي بواسير و درد آن
 • پرهيز از زور زدن و نشستن طولاني مدت در توالت
 • كنترل استرس
 • تحرك كافي روزانه

درمان بواسير با ليزر يا (هموروئيد)

وقتي صحبت از راه درمان بواسير مي شود يعني مداخلات پزشكي مطرح است. اما اين لزوما به معني استفاده از تيغ و چاقوي جراحي نيست. پيشرفت علم باعث شده تا تكنولوژي هاي پيشرفته اي در حوزه ي پزشكي و درمان بيماري ها به وجود بيايد كه مراحل درمان بيماري ها را به مراتب راحت تر و نتايج آن را موفقيت آميز تر كند. جديدترين و آخرين متدي كه براي درمان انواع بواسير در حال حاضر وجود دارد درمان بواسير با ليزر است روشي نوين و كاملا بدون درد و خونريزي كه با بالاترين درجه ي موفقيت و بدون امكان بازگشت مجدد بيماري مي توان براي هميشه به درد و خونريزي بواسير پايان داد و بدون نياز به بستري و بيهوشي دوباره زندگي عادي را از سر گرفت.

تصوير درمان بواسير يا (هموروئيد) با ليزر
تصوير درمان بواسير يا (هموروئيد) با ليزر

درمان سنتي بواسير يا (هموروئيد)

اطباي طب سنتي نسخه هاي و داروهاي طبيعي زيادي را براي درمان بواسير معرفي كرده اند. البته با وجود روش هاي پزشكي و نوين امروزي، روش هاي سنتي قطعا به عنوان راه درمان بواسير و درمان قطعي شناخته نمي شوند ولي با اين حال برخي از روش هاي درمان گياهي بواسير كه بر پايه ي طب سنتي قرار دارند اثربخشي خوبي براي كاهش و كنترل علائم و نشانه هاي بواسير از خود نشان داده اند كه مي توانند به عنوان درمان تكميلي و براي بواسيرهايي كه داراي درجات خفيفي هستند مورد استفاده قرار بگيرند.

چند روش موثر براي درمان بواسير در طب سنتي :

 • استفاده از پنبه ي آغشته به سركه ي سيب به صورت مستقيم بر روي ناحيه ي مقعد
 • استفاده از ژل آلوئه ورا براي درمان خونريزي بواسير، تسكين درد و التيام زخم و التهابات بواسير
 • استفاده از روغن درخت چاي براي تسكين درد و ضدعفوني كردن محل بواسير
 • استفاده از روغن كرچك براي محل آسيب ديده به صورت مستقيم براي كاهش عفونت و التهاب
 • استفاده از روغن نارگيل طبيعي و استعمال آن به صورت مستقيم براي كاستن التهابات بواسير
 • مصرف انواع ميوه هاي ملين
 • استفاده از برش ليمو براي بواسير به صورت مستقيم براي كاهش درد و عفونت

 

 • عكس درمان بواسير يا (هموروئيد) با رابربند

عكس درمان بواسير يا (هموروئيد) با رابربند

درمان بواسير با رابربند يا كش پلاستيكي يا (هموروئيد)

روش رابربند يا استفاده از كش لاستيكي يكي از روش هاي نسبتا كم تهاجمي كم خطر براي درمان بواسير يا هموروئيد است كه به وسيله ي قطعه اي پلاستيكي و انعطاف پذير زائده ي هموروئيد را در محل رگ مي بندند و جريان خون آن را قطع مي كنند. در نتيجه اين قسمت طي ۱ الي ۲ هفته كوچك شده و به مرور زمان بافت آن از بين مي رود و خود به خود جدا مي شود. روش رابربند صرفا براي بواسير هاي نوع داخلي قابل استفاده است و به درمان خونريزي بواسير كمك زيادي مي كند ولي براي درمان بواسير هاي خارجي يا انواع پيشرفته ي بواسير كه بيرون زدگي ها و زائده هاي آن متورم شده و در اطراف مقعد كاملا قابل مشاهده هستند اصلا گزينه ي مناسبي نيست.

مزايا درمان بواسير با رابربند يا (هموروئيد)

با وجود اينكه روش درمان بواسير با رابربند بسيار دردناك و سخت است ولي همچنان بسياري از افراد براي درمان بواسير داخلي خود اين روش درماني را انتخاب مي كنند.چون معتقدند هم نتيجه ي بهتري دارد و هم عوارض و خطرات كمتري ضمن اينكه از نظر هزينه ي درمان هم به مراتب از هزينه ي درمان جراحي مناسب تر است.

اگر زائده ي بواسير مختصر باشد مي توان در مطب دكتر و به صورت سرپايي با كمك روش رابربند به آن پايان داد ولي اگر تعداد و وسعت بافت هاي آسيب ديده ي ناشي از بواسير زياد تر باشد بيمار نياز به بستري و بيهوشي عمومي دارد و در پايان بايد بگوييم دوره ي نقاهت اين روش هم نهايتا تا ۴۸ ساعت پايان مي يابد و فرد مي تواند به شرايط عادي زندگي خود باز گردد.

درمان دارويي بواسير يا (هموروئيد)

درمان دارويي يكي از اولين خط درمان هاي پزشكي براي درمان بواسير حساب مي شود ولي بايد بگوييم كه به وسيله ي داروها نمي توان بواسير را به صورت كامل درمان كرد به عبارت ديگر داروها راه درمان بواسير به حساب نمي آيند بلكه كمك مي كنند تا بتوان علائم و نشانه هاي آزاردهنده ي بواسير را كنترل كرد و تا حد زيادي كاهش داد . در نتيجه اگر بواسير در مراحل اوليه و ابتدايي تشخيص داده شود و علائم و نشانه هاي آن در حد خفيف باشند مي توان با كمك برخي داروها و به خصوص پماد آنتي هموروئيد تا حد زيادي روند درماني آن را تسهيل كرد.اما تشخيص نوع دارو و تجويز آن با پزشك معالج شماست.

 • آنتي بيوتيك ها براي كنترل عفونت
 • مسكن هاي فاقد كدئين براي كنترل درد
 • ضد التهاب ها براي كنترل تورم و التهابات
 • داروهاي استروئيدي موضعي
 • داروهاي بي حس كننده ي موضعي
 • داروهاي قابض كننده
 • پماد آنتي هموروئيد

عكس درمان دارويي بواسير يا (هموروئيد)
عكس درمان دارويي بواسير يا (هموروئيد)

درمان بواسير با اسكلروتراپي يا (هموروئيد)

اسكلروتراپي نوعي روش درمان پزشكي است كه در آن پزشك ماده ي مخصوصي را با نام اسكلروزانت را به طور مستقيم  به رگ هاي خوني آسيب ديده و متورم تزريق مي كند. در اثر تزريق اين ماده رگ هاي خوني تحريك مي شوند و جريان خون در آنها متوقف مي گردد. اين شيوه از قديمي ترين روش هاي درماني است كه كاربردهاي گسترده اي براي درمان رگ هاي واريسي پا دارد اما اخيرا تكنيك ها و متدهاي آن پيشرفته تر و تكميل تر شده است و براي درمان بواسير هم مورد توجه قرار گرفته است.

همان طور كه پيشتر اشاره كرديم بواسير در اثر كشيدگي و التهاب رگ هاي خوني ناحيه ي مقعد به وجود مي آيد به همين دليل براي درمان بواسير مي توان از روش اسكلروتراپي كمك گرفت و با كمك آن به التهابات عروق خوني هموروئيد پايان داد.

https://jarahlaser.com/%d8%a8%d9%88%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%b1-%d9%88-%d9%87%d9%85%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%a6%db%8c%d8%af/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%88%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%b1/

http://clinicmahna.simplesite.com/443142429

https://www.youtube.com/watch?v=n5ZYiDIP6ic

https://www.niazerooz.com/c-4789/a-1302770?

key=%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%86%DB%8C%DA%A9+%D9%85%D9%87%D9%86%D8%A7&c=4829

https://www.istgaha.com/view-ads/54614/Content/0

https://penzu.com/p/374ee7fa

نوشته شده توسط ghazalmah | ۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۹:۱۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |