شناخت بيماري شايع مقاربتي


زگيل هاي تناسلي دسته اي از زگيل ها هستند كه در ناحيه تناسلي ظاهر مي شوند. اين عارضه مي تواند به شكل تكي يا دسته اي در بدن فرد ظاهر شود. پزشكان علت اصلي ابتلا به زگيل تناسلي را ارتباط جنسي يا پوستي با فردي مي دانند كه به ويروس اچ پي وي hpv (پاپيلوم انساني) مبتلا بوده است. 
زيرا اچ پي وي يكي ديگر از شايع ترين بيماري هاي جنسي مي باشد كه ممكن است افراد مبتلا حتي از وجود آن در بدن خود نيز اطلاعي نداشته باشند و آن را به فردي ديگر يا شريك جنسي خود منتقل كنند.

يكي از بهترين راه هاي پيشگيري از ابتلا به زگيل تناسلي تزريق واكسن اچ پي وي يا گارداسيل مي باشد كه طي چند مرحله به فرد بالغ (بالاي 15 سال) تزريق مي شود.


مطلب جامع را اينجا مشاهده كنيد


البته لازم به ذكر است كه از حدود 100 نوع مختلف ويروس اچ پي وي ، فقط تعداد كمي از آنها مي توانند باعث ايجاد زگيل هاي تناسلي شوند. برخي ديگر از انواع HPV مي توانند باعث سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد ، سرطان آلت تناسلي مرد ، يا سرطان دهان و گلو شوند. حتي بدن يك فرد قادر است ميزبان بيش از يك نوع سرطان باشد.

تشخيص زگيل تناسلي و رايج ترين علائم آن در زنان و مردان

راه هاي تشخيص زيادي براي درمان زگيل تناسلي وجود دارد ولي پيش از آشنايي با روش هاي تشخيص اول بايد اطمينان يابيم كه به زگيل تناسلي مبتلا شديم يا خير. درست است كه در مواردي هيچ علائمي از اين بيماري مشاهده نمي شود ولي علائم رايج آن كه در بدن اكثر افراد بيمار نمايان مي شوند، به شرح زير است:

 1. برجستگي هاي كوچك كه به شكل پراكنده در نواحي تناسلي ظاهر مي شوند و به رنگ پوست يا كمي تيره تر هستند
 2. خارش و سوزش قسمت برآمدگي
 3. مشاهده خون بر روي دستمال كاغذي پس از اجابت مزاج
 4. دفع سخت مدفوع (براي زگيل‌هايي كه در قسمت مقعد رشد كردند)

*به ياد داشته باشيد كه محل بوجود آمدن زگيل تناسلي در بدن مردان و زنان تفاوت دارد*

محل ايجاد زگيل تناسلي در زنان:

 1. دستگاه تناسلي خارجي زنان
 2. داخل واژن
 3. دهانه رحم
 4.  كشاله ران

محل ايجاد زگيل تناسلي در مردان:

 1. آلت تناسلي مرد
 2. كيسه بيضه
 3. كشاله ران
 4. دهانه مقعد

روش هاي تشخيص زگيل تناسلي

تا حالا از خود پرسيديد كه چگونه متخصصين پوست زگيل هاي دستگاه تناسلي را تشخيص مي دهند؟

متاسفانه افراد اغلب از رشد زگيل در ناحيه تناسلي خود احساس خجالت مي كنند و به پزشك مراجعه نمي كنند. اما مراجعه به يك متخصص پوست در يك كلينيك معتبر ميتواند براي شما آرامش خاطر ايجاد كند. زيرا پزشك متخصص با بررسي زگيل بهترين راه هاي درمان را به شما پيشنهاد مي كند. وي گاهي اوقات خود زگيل يا بخشي از آن را برداشته و براي بررسي تخصصي تر به آزمايشگاه مي فرستد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ghazalmah | ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۳۸:۴۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

نحوه كاهش و درمان فوري درد بواسير يا هموروئيد

نحوه كاهش و درمان فوري درد بواسير يا هموروئيد

بواسير يا هموروئيد معمولا با درد و ناراحتي زيادي همراه است و گاهي تحمل اين درد براي افراد مبتلا سخت است. از همين روي اكثر بيماران به دنبال روش‌هايي براي درمان فوري درد بواسير هستند. اما براي كاهش درد بواسير چه بايد كرد؟ براي تسكين و كاهش درد بواسير مي‌توان از روش‌هاي خانگي و دارويي استفاده كرد كه شامل اين موارد است:

مصرف فيبر

مصرف غذاهاي حاوي فيبر مي‌تواند تاثير زيادي در بهبود بيماري شما داشته باشد، زيرا اين مواد غذايي در نرم شدن مدفوع و افزايش حجم آن موثرند و مي‌توانند به درمان فوري درد بواسير كمك كنند. از جمله مواد غذايي داراي فيبر مي‌توانيم به انواع سبزيجات،ميوه هاي تازه، حبوبات و گندم اشاره كنيم. در صورتي كه به هر دليلي قادر به مصرف اين مواد غذايي نيستيد مي‌توانيد از ملين هاي گياهي مثل اسفرزه استفاده نماييد.

ورزش

انجام ورزش و فعاليت هاي فيزيكي، استقامت در برابر بيماري ها را افزايش داده و به كاهش وزن كمك مي نمايد، در واقع مي‌توان گفت انجام ورزش در افزايش فعاليت هاي روده و درمان درد بواسير موثر است. با ورزش و فعاليت بدني مدفوع نرم شده و دفع آن نيازمند وارد آمدن فشار بيش از اندازه نمي‌باشد. لازم است حداقل سه مرتبه در طول هفته ورزش كنيد، كه اين ورزش شامل پياده روي، شنا و… مي‌باشد.

مصرف قرص

مصرف قرص‌ها با افزايش قدرت وريدها و افزايش گردش لنفاوي در درمان هموروئيد موثر هستند. از طرفي مي‌توانند به سرعت علائم ناشي از اين بيماري را كاهش دهند. يكي از مهم‌ترين داروهايي كه براي درمان فوري درد بواسير توصيه مي‌شود، Phlebotonics است كه به سرعت علائم بيماري را كاهش مي دهد. داروهاي هيدروكورتيزون و ليدوكائين از داروهاي ضدالتهابي هستند كه در درمان بواسير به كار مي روند.

كمپرس يخ

قرار دادن بسته يخ يا كمپرس سرد در كاهش تورم ناحيه ي درگير موثر است، اين روش مي‌تواند تاثير مستقيم و موثري در بهبود هموروئيدهاي دردناك شده و بزرگ داشته باشد. به ياد داشته باشيد هميشه يخ را در پارچه و يا حوله اي بپيچيد و مستقيماً بر روي ناحيه ي درگير قرار ندهيد.

استفاده از پماد

يكي از بهترين پمادهايي كه براي تسكين درد بواسير توصيه مي شود، پماد آنتي هموروئيد و ام جي است، اين پماد قادر است علائم اين بيماري از جمله درد و سوزش ناشي از آن را به سرعت كاهش دهد.

نشستن در آب گرم

آب گرم مي‌تواند تاثير خوبي در درمان فوري درد بواسير داشته باشد، زيرا در كاهش علائم اين بيماري از جمله درد و سوزش موثر است. براي انجام اين روش مي‌توانيد از حمام سيتز كه به شكل لگني در توالت فرنگي قرار مي گيرد و يا تشت آب گرم استفاده نماييد. بهترين زمان انجام اين روش بلافاصله بعد از دفع مدفوع و به مدت 15 دقيقه مي‌باشد.

عكس فيستول مقعدي - كلينيك پايتخت


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ghazalmah | ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۹:۵۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

روش‌هاي نوين درماني را بشناسيد

در حال حاضر روش هاي نويني براي درمان بيماري هاي گوناگون كشف شده كه ليزر يكي از آنهاست. عمل كيست مويي با ليزر در كلينيك پايتخت ارائه مي شود اما قبل از هر چيزي با ما همرا باشيد تا بيشتر با اين عارضه و دلايل ايجاد آن آشنا شويم:


زماني كه در پايين ترين بخش ستون فقرات و در بالاي خط باسن، مويي به داخل پوست برگردد و در همان جهت رشد كند شما به كيست مويي مقعد مبتلا شده ايد. احتمال ابتلا به اين بيماري در ساير نواحي بدن بسيار پايين است و بيشتر شاهد كيست مويي در پايين كمر هستيم. واكنش بدن نسبت به اين مو، يك واكنش دفاعي است چون سيستم دفاعي بدن اين مو را يك چيز غير عادي مي شناسد. در نتيجه اين واكنش، آبسه اي در اطراف مو و در زير لايه هاي پوست ايجاد مي شود كه محل تجمع عفونت است.

مردم گاهي تصور مي كنند كه با استفاده از درمان هاي دارويي و خانگي مي توانند اين بيماري را درمان كنند و به همين دليل مراجعه به پزشك و درمان قطعي سينوس را به تاخير مي اندازند. نكته اي كه وجود دارد اين است، زمانيكه آبسه شكل مي گيرد و عفونت زياد مي شود، جراحي كيست مويي تنها راه تخليه عفونت و درمان اين عارضه است. استفاده از روش هاي خانگي ممكن است بطور موقت علائم سينوس را كاهش دهد اما بايد منتظر بازگشت علائم بيماري باشيد.


منبع: جام نيوز


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ghazalmah | ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۸:۵۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چگونه سريع هموروئيد را درمان كنيم؟

ممكن است فردي مدتها به اين عارضه دچار باشد اما متوجه آن نشود و اين عارضه علائمي ايجاد نكرده باشد. 

در بواسير خارجي اين علائم مي‌تواند شدت يابد و روال زندگي عادي فرد را با مشكلاتي مواجه كند. عارضه هاي مقعدي گاهي مي‌توانند علائم شبيه به هم ايجاد كنند و براي اينكه بطور قطعي بيماري تان تشخيص داده شود بايد به دكتر متخصص مراجعه كنيد. مثلا سرطان مقعد هم نشانه هايي شبيه بواسير ايجاد مي كند، بنابراين بايد چنين علائمي را جدي بگيريد.

ادامه مطلب


اگر بواسير خارجي باشد، دكتر با معاينه ناحيه نشيمنگاهي مي تواند آن را تشخيص دهد. اما هموروئيد داخلي كمي سخت تر تشخيص داده مي شود. انجام آزمايشات زير مي تواند به پزشك كمك كند:

معاينه با انگشت: در اين روش دكتر با وارد كردن انگشت خود به داخل كانال مقعد و در صورتي كه هرگونه برجستگي را احساس كند انجام آزمايشات لازم را تجويز مي كند.

آزمايشات كولونوسكوپي يا آنوسكوپي: اين روش ها براي مشاهده داخل مقعد و اطمينان از وجود اين عارضه انجام مي شود.

همانطور كه گفته شد هموروئيد خارجي علائم حادي ايجاد مي كند و در اين شرايط بيمار ترجيح مي دهد از طريق روش هاي درمان سريع بواسير يا هموروئيد خارجي استفاده كند تا هرچه زودتر به روال عادي زندگي اش بازگردد.

در اينجا سعي مي كنيم كه هم روش هاي درمان سريع بواسير يا هموروئيد خارجي بدون جراحي و هم روش هاي جراحي را بررسي كنيم. هرچند كه درمان قطعي بواسير همان روش هاي جراحي و ليزر است اما در مواردي شايد بتوان از روش هاي خانگي براي تسريع روند درمان يا بهبود علائم بيماري كمك گرفت.

استفاده از داروهايي مثل شياف و پماد آنتي هموروئيد، قرص هاي مسكن، ضد التهاب و آنتي بيوتيكها براي كنترل علائم بيماري طبق دستور پزشك تجويز مي شود.

كمپرس يخ يكي از راه هايي كاهش سريع التهاب و درد هموروئيد شناخته مي شود كه بصورت غير مستقيم كيسه يخ را روي موضع بيماري قرار مي دهند و ميتوان اين روشهايي كه در خانه قابل اجرا هستند را براي مدت چند وقت انجام دهيد.

نشستن در آب گرم هم از روش هاي درمان خانگي بيماري هاي نشيمنگاه است كه بصورت روزانه توصيه مي شود. بيمار بايد چند بار در روز به مدت ده دقيقه در لگن آب گرم بنشيند تا به بهبود گردش خون و ضد عفوني شدن مقعد كمك كند.

اما روش هاي پزشكي و جراحي براي درمان سريع بواسير خارجي و داخلي شامل موارد زير است كه با توجه به شدت بيماري يكي از آنها پيشنهاد مي شود:

رابربند: استفاده از اين روش براي بيمار با درد زيادي همراه است اما در مواقعي روشي موثر واقع مي شود. طي اين جراحي انتهاي بواسير را با يك كش پلاستيكي مي بندند تا گردش خون اين ناحيه متوقف شود. بعد از گذشت چند روز اين زائده كوچك شده و در نهايت از بين مي رود. اين روش بصورت سرپايي و بيشتر براي درمان هموروئيد داخلي مورد استفاده قرار مي گيرد.

اسكلروتراپي هموروئيد: يكي از روش هاي بي دردسر درمان سريع بواسير خارجي است كه مي تواند التهاب و تورم اين عارضه را كاهش دهد. اسكلروتراپي تزريق يك ماده شيميايي به نام اسكلروزان در رگ هاي هموروئيدي است كه باعث مي شود اين عروق به حالت اوليه خود بازگردند و در نتيجه بيماري درمان مي شود.

ليزر بواسير: درمان سريع بواسير خارجي و داخلي با ليزر به دليل نتايج قطعي و غير قابل بازگشت، بسيار مورد توجه بيماران و پزشكان قرار گرفته. اين روش نوين بصورت سرپايي و تحت داروي بي حسي در كلينيك انجام مي شود و بيمار درد و ناراحتي احساس نمي كند.

درصد خطاي پزشك در جراحي با ليزر بسيار پايين است و به همين دليل بافت هاي اطراف هموروئيد دچار آسيب نمي شوند. به علاوه نيازي به بستري شدن نيست و بلافاصله بعد از عمل بيمار مرخص مي شود و تنها تا از بين رفتن داروي بي حسي بايد در منزل استراحت كند.

بوتاكس: اين روش تزريقي هم باعث ايجاد فلج موقت در عضله اسفنكتر و در نهايت كاهش فشار در ناحيه مقعد مي گردد كه مي تواند عوارضي مثل بي اختياري را به دنبال داشته باشد. همچنين از بوتاكس معمولا همراه با روش هاي جراحي استفاده مي شود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ghazalmah | ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۵:۴۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

آنچه كه بايد درباره بواسير ترومبوزه بدانيد!

همانطور كه مي‌دانيد بواسير به تورم و التهاب عروق مقعدي گفته مي‌شود و بواسير ترومبوزه هم يكي از انواع هموروئيد است. ترومبوزه همان تجمع خون در عروق هموروئيد است كه با پيشرفت بيماري ايجاد مي‌شود. اين نوع بواسير بايد هرچه سريع تر درمان شود. اگر قصد آشنايي بيشتر با نشانه‌ها و روش‌هاي درمان اين بيماري را داريد، با ما همراه باشيد:

بواسير(هموروئيد)ترومبوزه چيست؟

“ترومبوز” به معني لخته شدن خون است. بواسير ترومبوزه زماني ايجاد مي‌شود كه كيسه‌ها و بافت‌هاي ديواره مقعد بيرون زده و پر از خون شوند. به بياني ديگر مي‌توان گفت در اين حالت رگ‌هاي خوني داخل مقعد متورم و گشاد شده و هنگام دفع مدفوع ممكن است از مقعد بيرون بزنند. بواسير ترومبوزه مي‌تواند دردناك باشد و فعاليت‌هاي روزمره فرد مثل پياده روي، نشستن و اجابت مزاج را با مشكل مواجه كند.

علائم بواسير ترومبوزه

مهم‌ترين علائم و نشانه‌هايي كه مي‌تواند به تشخيص بواسير كمك كند به اين شرح است:

تجمع لخته خون در بافت بواسير

احساس درد هنگام دفع مدفوع،نشستن و حتي پياده روي

خارش اطراف مقعد

خونريزي هنگام اجابت مزاج

تورم يا توده‌هاي اطراف مقعد

علت ايجاد هموروئيد ترومبوزه

دلايل و مواردي كه مي‌توانند احتمال ابتلا به اين بيماري ار افزايش دهند به اين شرح است:

بارداري و زايمان در زنان

رژيم غذايي نادرست

فشار بيش از حد هنگام اجابت مزاج

يبوست

اسهال

اجتناب از دفع به موقع مدفوع

كم تحركي و نشستن به مدت طولاني

همچنين با افزايش سن خطر ابتلا بواسير(هموروئيد) به دليل ضعيف شدن بافتهاي مقعد،افزايش مي‌يابد.

روش‌هاي درمان بواسير(هموروئيد) ترومبوزه

معمولاً براي درمان بواسير ترومبوزه از ترومبكتومي استفاده مي‌شود. در اين روش جراح يك برش كوچك روي بواسير ايجاد كرده و خون را تخليه مي‌كند. در روش درمان ترومبكتومي معمولا نياز به بيهوشي نيست. اين روش زماني موثر است كه تا چند روز پس از ايجاد لخته خون در هموروئيد، انجام شود. در غير اين صورت ممكن است به ساير درمان‌ها نياز باشد.

اگر ترومبكتومي مؤثر نباشد، پزشك انجام روش هاي درماني ديگري را توصيه مي كند. انواع مختلفي از گزينه‌هاي درمان وجود دارد كه در ادامه به آن مي‌پردازيم:

هموروئيدكتومي: اين روش يكي از درمان‌هاي تهاجمي است كه براي برداشت بافت هموروئيد به كار مي‌رود و ممكن است تحت بي حسي عمومي و يا بي هوشي انجام شود. هموروئيدكتومي براي درمان هموروئيدهاي درجه 3 و 4 كاربرد دارد و به دو روش باز و بسته انجام مي‌شود. اين روش درمان با مشكلات متعددي همراه بوده و درد و خونريزي شديدي را به بيمار تحميل مي‌كند.

رابربند: در اين روش با بستن كش دور بواسير، جريان خونرساني به آن را قطع مي‌كنند و بعد از حدود يك هفته بواسير كوچك شده و از بين مي رود.

هموروئيدوپكسي: در اين روش كه به آن استاپلر هم گفته مي‌شود، از يك دستگاه منگنه‌اي كمك مي‌گيرند و بدون ايجاد برش, خونرساني به زائده‌ ايجاد شده را قطع مي‌كنند. اين روش يك درمان سرپايي است.

چه زماني به پزشك مراجعه كنيم؟

اگر هنگام حركات روده و دفع مدفوع دچار خونريزي شده‌ايد و يا در صورتي كه بعد از يك هفته مراقبت در منزل بهبودي حاصل نشده، لازم است با پزشك خود مشورت كنيد. اگر بواسير در مراحل اوليه درمان نشود،بيماري تشديد شده و درمان آن سخت تر است. اما در مورد بواسير ترومبوزه لازم است به محض شروع علائم و مشاهده لخته خون براي

درمان به پزشك مراجعه كنيد زيرا ترومبكتومي زماني موثر است كه حداكثر دو تا سه روز از شروع علائم گذشته باشد.


https://clinicdarman.com/%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b3%d8%aa%d9%86%db%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa/%d8%a8%d9%88%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%b1-%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d8%a8%d9%88%d8%b2%d9%87/


https://www.balatarin.com/permlink/2019/10/26/5192961


http://updatekade.com/forum/index.php?/topic/388-%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81-%D9%88-%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%B4%DB%8C%D8%A7%D9%81-%D8%A2%D9%86%D8%AA%DB%8C-%D9%87%D9%85%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%A6%DB%8C%D8%AF/


http://forum.kaghaz-rangi.com/forum/about-ninimag/questions_point_views/3278


https://sites.google.com/view/medicalbvsyr/%D9%BE%D9%85%D8%A7%D8%AF-%D8%A2%D9%86%D8%AA%DB%8C-%D9%87%D9%85%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%A6%DB%8C%D8%AFادامه مطلب
نوشته شده توسط ghazalmah | ۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۴۷:۳۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

شقاق مقعد چيست و چه علائمي دارد؟

شقاق مقعد يا آنال فيشر (فرانسوي: Fissure anale) وضعيتي بسيار دردناك است كه حاصل زخم سطحي يا پارگي در ناحيه پوشش سلولي مقعد است. شقاق به صورت يك خط طولي است كه در نيمه تحتاني كانال مقعد در ناحيه زير خط دندانه‌اي ايجاد مي‌شود و چون اين ناحيه حسگرهاي بسيار زيادي دارد، يك وضعيت فوق‌العاده دردناك را براي فرد بيمار ايجاد مي‌كند.

 

علل زمينه ساز

 • تروماي ناشي از عبور مدفوع سفت يا اسهال طولاني
 • زايمان
 • سابقه جراحي مقعد
 • سوء مصرف ملين‌ها
 • آميزش جنسي مقعدي
 • يبوست

دسته بندي

شقاق به دو نوع حاد و مزمن تقسيم مي‌شود. شقاقي كه زير دوازده هفته طول كشيده باشد، شقاق حاد در نظر گرفته مي‌شود. اين نوع شقاق مي‌تواند به اسپاسم اسفنكتر داخلي مقعد منجر شود كه اين مسئله به نوبه خود باعث گسترش پارگي و درد شديد و كاهش خونرساني به آنودرم مي‌شود. اين چرخه درد، اسپاسم و كاهش خونرساني (ايسكمي) سبب عدم بهبودي زخم شده و بنابرابن شقاق مزمن ايجاد مي‌شود.

موقعيت شقاق‌ها

بيش از ۹۰ درصد شقاق‌ها در قسمت خلفي مياني مقعد ايجاد مي‌شوند. ساير موارد در قدامي مياني مقعد ديده مي‌شوند. حدود يك درصد موارد نيز دو طرفه مي‌باشند. علت شايع تر بودن شقاق در قسمت خلفي را خونرساني ضعيف تر اين بخش در مقايسه با بخش قدامي مي‌دانند. اگر شقاق مزمن در مناطقي بجز خط وسط مشاهده شود مي‌تواند دال بر بيماريهايي مانند سيفيليس, ايدز, كرون و لوسمي باشد.

علائم

درد شديد و خون‌ريزي از مقعد در هنگام دفع مدفوع. خون معمولاً به صورت رگه‌اي بر روي مدفوع ديده مي‌شود. گاه به قدري درد شديد است كه فرد اجازه معاينه را نمي‌دهد. در اين موارد و نيز در مواردي كه شك به آبسه پري آنال وجود دارد، بهتر است فرد در زير بيهوشي مورد معاينه قرار گيرد. شقاق حاد به شكل يك خط طولي است، حال آن كه شقاق مزمن يك زخم وسيع تر است كه لبه‌هاي برجسته‌اي داشته و فيبرهاي سفيد عضله اسفنكتر داخلي مقعد در كف آن مشاهده مي‌گردد. اغلب در سمت بيروني اين زخم، يك منگوله پوستي(Skin tag) و در سمت دروني آن يك پاپيلاي مقعدي هيپرتروفيه(sentinel pile) يا زائده نگهبان ديده مي‌شود.

درمان

اهداف درمان هاي اوليه‌اي كه براي شقاق‌هاي مقعدي طراحي شده‌اند و اغلب بسيار موفقيت آميز نيز هستند، مبتني بر نرم‌تر كردن مدفوع و گذر آسان تر آن از مقعد و جلوگيري از بروز يبوست مي‌باشند. نوشيدن مايعات فراوان و گرفتن يك رژيم غذايي با داشتن فيبر بالا واحتمالا استفاده از نرم كننده‌ها و حجم دهنده‌هاي مدفوعي در اين روش‌ها انجام مي‌پذيرد. جهت درمان بايد سيكل درد، اسپاسم و ايسكمي شكسته شود. اولين قدم درماني تجويز ملين‌هايي است كه مدفوع را حجيم و شل مي‌كنند و همراه با آن نشستن در لگن آبگرم را توصيه مي‌كنيم. در اين مرحله تجويز پماد آنتي هموروئيد (حاوي مواد بيحس‌كننده، كورتون و مواد نرم‌كننده مي‌باشد) يا ژل ليدوكائين مي‌تواند كمك‌كننده باشد. اغلب موارد شقاق حاد با چنين درماني بهبود مي‌يابند. در صورتي‌كه پاسخ درماني كافي گرفته نشد، يا شقاق از نوع مزمن بود، مي‌توان از داروهاي ديگري استفاده كرد.

نيتروگليسيرين با همان مكانيسمي كه عضلات صاف عروق كرونر را شل مي‌كند مي‌تواند عضله اسفنكتر داخلي را هم شل كرده و از اسپاسم خارج كند. پماد %۰٫۲ (دو دهم درصد) آن براي درمان شقاق استفاده مي‌شود و معتقدند يك اسفنكتروتومي شيميايي موقت ايجاد مي‌كند علاوه بر آن خونرساني آنودرم را نيز افزايش مي‌دهد. از معايب آن ايجاد سر درد است و بهتر است در حالت خوابيده استفاده شود. در ايران گاهي به اشتباه به بيمار پماد%۲ (دو درصد) داده مي‌شود كه سردرد بسيار شديدي ايجاد مي‌كند. پماد ايزوسوربايد يا ديلتيازم موضعي و خوراكي نيز مي‌توانند با مكانيسم مشابه به بهبود شقاق كمك كنند و سر درد هم ايجاد نمي‌كنند. درمان دارويي شقاق مزمن در حدود ۶۰٪ موارد مؤثر است.

تزريق موضعي سم بوتولينيوم (بوتاكس) نيز با فلج موقت عضلات اسفنكتر داخلي، يك نوع اسفنكتروتومي شيميايي موقت ايجاد مي‌كند كه مي‌تواند باعث بهبودي شقاق شود. اما در دراز مدت تا ۴۱٪ احتمال عود وجود دارد.

در مورد نقش ليزر در درمان مي‌توان كاملا گفت هيچ فرقي در نوع درمان ندارد و فقط يكي ساده تر و ديگري پيچيده تر مي‌باشد . در صورت عدم پاسخ به درمان داروئي، بهترين درمان، جراحي است، مشروط برآنكه توسط يك جراح كارآزموده انجام شود.

 

منبع: fa.wikipedia.org/wiki/شقاق_مقعد


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ghazalmah | ۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۶:۴۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

اسكلروتراپي بواسير يا هموروئيد و مزايا و معايب آن

بيماري بواسير (هموروئيد)، تورم و اتساع عروق مقعدي در كانال مقعد است. البته ممكن است، بيماري عروق خارج مقعد را نيز تحت تاثير قرار دهد كه در اين صورت حالت اول هموروئيد داخلي و حالت دوم هموروئيد خارجي نام مي گيرد. اين بيماري دردناك بايد هرچه سريع تر درمان شود، زيرا در غير اين صورت مي تواند تشديد شده و درمان آن با مشكل مواجه شود.

بسياري از بيماران به سبب دلايلي مانند خجالت و يا ترس از عمل، خود در روند درمان اختلال ايجاد مي كنند. اما علم پزشكي با ابداع روشهاي كم تهاجمي به اين بيماران كمك كرده تا بتوانند مشكل خود را به سادگي حل نمايند. يكي از روشهاي كم تهاجمي و موثر درمان بواسير، اسكلروتراپي است. كه در ادامه به تشريح بيشتر آن مي پردازيم :

اسكلروتراپي چيست؟

اين روش درماني كم تهاجمي براي درمان عروق اتساع يافته و يا گشاد شده (عروق واريسي) در نواحي مختلف بدن كاربرد دارد. اسكلروتراپي بواسير شامل تزريق دارويي مخصوص به عروق است. اين دارو اسكلروزان نام دارد كه معمولاً تركيب فنل و روغن زيتون است.

جهت درمان هموروئيد داروي اسكلروزان به قسمت مخاطي در زير بالشتك هاي هموروئيدي و يا قسمت‌هاي متورم تزريق مي شود.

پس از مرحله تزريق عروق مورد نظر دچار چسبندگي مي شوند و ديواره هاي آن متورم مي شوند، در نهايت اين عروق خشك شده و از بين مي روند. از درمان اسكلروتراپي بواسير (هموروئيد) مي‌توان جهت درمان هموروئيدهاي درجه ۲، ۳ و ۴ استفاده نمود.

مزاياي درمان اسكلروتراپي بواسير يا هموروئيد

اين روش در مقايسه با جراحي سنتي معايب و مزاياي مخصوص به خود را دارد. اين روش درد و خونريزي كمتري را به بيمار متحمل مي كند و اثرگذاري سريع تري دارد. از ساير مزيتهاي اين روش درماني مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم:

 • بدون درد و خونريزي
 • درمان سرپايي
 • سريع و مقرون به صرفه
 • بدون ايجاد عوارض خطرناك نظير بي اختياري در دفع

معايب درمان اسكلروتراپي

از معايب اين روش درماني مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم:

 • كبودي و تورم ناحيه تزريق
 • درد
 • سوزش
 • تغيير رنگ پوست ناحيه تزريق
 • مشكلات ديد
 • سردرد
 • تهوع
 • لخته خون
 • امكان عود مجدد بيماري

مراقبت‌هاي قبل از اسكلروتراپي بواسير

بهتر است قبل از انجام اسكلروتراپي بواسير نكات زير را به ياد داشته باشيد :

 • از مصرف سيگار و الكل حداقل ۷ روز قبل از درمان اجتناب نماييد.
 • توقف مصرف ويتامين E، ويتامين C، چاي سبز حداقل ۳ تا ۷ روز قبل
 • اجتناب از مصرف مسكن
 • در جريان گذاشتن پزشك در صورت مصرف هپارين، وارفارين و آسپرين

مراقبت‌هاي بعد از اسكلروتراپي بواسير يا هموروئيد

بهتر است بعد از انجام اسكلروتراپي نكات زير را به ياد داشته باشيد :

 • عدم مصرف ويتامين E، ويتامين C، چاي سبز تا ۴۸ ساعت بعد از تزريق
 • مصرف فيبر و آب كافي به منظور پيشگيري از يبوست
 • رعايت بهداشت مقعد
 • استفاده از حمام سيتز
 • تعويض مرتب پانسمان ها
 • ورزش و تحرك

برعهده گرفتن هزينه هاي اين درمان بستگي به نوع بيمه دارد، اكثر بيمه ها هزينه اين درمان را تحت پوشش ندارند، زيرا اسكلروتراپي درماني سرپايي است. اما در برخي مواقع با داشتن گواهي پزشكي مبني بر بي اثر بودن ساير درمان ها در برطرف كردن بيماري مي توان هزينه را از بيمه دريافت نمود.

https://darman.clinic/%d8%a7%d8%b3%da%a9%d9%84%d8%b1%d9%88%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%be%db%8c-%d8%a8%d9%88%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%b1

http://mimnama.rzb.ir/Forum/Post/322

https://www.diigo.com/item/note/73i1m/mcvs?k=56fa4edabb1cc7067737d096bf4890a6

http://moisrex.rozblog.com/Forum/Post/27771

http://forum.kishtech.ir/showthread.php?tid=33630

https://www.codecademy.com/profiles/panahhh

http://darmanclinic.simplesite.com/443378779

https://penzu.com/public/fcdac4ef

http://medicinemagazine.blog.ir/1398/07/07/%D9%87%D8%B1-%D8%A2%D9%86%DA%86%D9%87-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D9%88%D9%84%D9%88%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%AF

https://www.youtube.com/channel/UCNRXVKhjotlKtD4z8oadzFw/videos

http://ads.zibashahr.com/ads/%d9%84%db%8c%d8%b2%d8%b1-%d8%a8%d9%88%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%b1-%db%8c%d8%a7-%d9%87%d9%85%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%a6%db%8c%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%da%a9%d9%84%db%8c%d9%86%db%8c/

https://forum.mlmarketing.ir/thread3777.html#post4835ادامه مطلب
نوشته شده توسط ghazalmah | ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰:۵۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چه راه‌هايي براي تقويت معده وجود دارد؟

معده نقش بسيار مهمي را در دستگاه گوارش دارد، به گونه اي كه اگر اين عضو دچار اختلال شود تمام فرايند هضم و جذب غذا دچار مشكل خواهد شد. متاسفانه امروزه اختلالات معده يكي از شايعترين بيماري ها در سراسر دنيا به خصوص ايران مي باشد. دل درد، حالت تهوع، نفخ، درد معده و غيره. اگر با هضم غذا و معده تان مشكل داريد بدون شك راه هاي زيادي را رفته ايد تا درماني پيدا كنيد. بايد بدانيد كه بر خلاف برخي از نوشيدني ها كه معده را به زحمت مي اندازند نوشيدني هاي ديگري هم هستند كه به كمك اين ارگان حياتي مي آيند.

آب گازدار      
غذاهاي چرب و سنگين شيره اسيدي معده را بيشتر مي كنند كه باعث معده درد مي شود. بي كربنات موجود در آب هاي معدني گازدار اين حالت اسيدي بيش از اندازه را خنثي مي كنند و احساس سنگيني معده را كاهش مي دهند.     

آب سبزيجات   
آب سبزيجات حاوي مواد معدني متعددي مانند پتاسيم، منيزيم و كلسيم و آب مي باشد و براي همين هم مي تواند بدن را از زير فشار اثرات منفي غذاهاي چرب و اسيدي مانند گوشت هاي چرب، سوسيس و كالباس ها و غيره در آورد. آب موجود در اين نوشيدني ها نيز براي هضم راحت تر غذا لازم و ضروري است. بهترين نوشيدني ها براي هضم بهتر چربي ها آب هويج، آب كلم، آب خيار يا آب ترب است. غذاهاي خيلي چرب و سنگين باعث تحريك و آسيب پذيري مخاط دستگاه گوارش مي شوند. آب هويج يا آب كلم مرهمي بر اين مخاط هستند. همچنين مي توانيد روي آب خيار حساب كنيد به خاطر اينكه يك نوشيدني ادرارآور فوق العاده است. بايد بدانيد كه آب نيز براي كبد و عملكرد صفرا بسيار مفيد است.  
     
جوشانده نعناع  
جوشانده نعنا فلفلي سرشار از اسيد فنوليك و فلاوونوئيدها مي باشد كه به رفع اسپاسم شهرت دارند. اين جوشانده باعث هضم راحت غذا شده و نفخ معده را از بين مي برد و تحريك پذيري روده ها را تسكين مي دهد. جوشانده شاه پسند سرشار از فلاوونوئيدها و اسيد فنول مي باشد كه گرفتگي عضلات و دردهاي گوارشي را از بين مي برد. در نهايت اين كه جوشانده مرزنگوش نيز حاوي مولكول هايي است كه باعث هضم بهتر غذا شده و دفع گاز معده را راحت تر مي كند.
 
يك فنجان چاي سبز 
چاي سبز براي دفع توكسين ها يا همان سموم بدن فوق العاده است به خاطر اينكه ادرارآور است و باعث دفع سموم بدن از كليه ها مي شود. به اين ترتيب هم با احتباس آب (جمع شدن آب در بافت هاي بدن) مقابله كرده و هم سموم (كه به دليل مصرف زياد پروتئين انباشته مي شوند) را از بدن خارج مي كند.

براي مشاهده ادامه مطلب به https://www.hidoctor.ir مراجعه كنيد.

    

ادامه مطلب
نوشته شده توسط ghazalmah | ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۷:۳۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

بهترين و موثرترين روش هاي درمان بواسير (هموروئيد) چيست؟

درمان بواسير يا هموروئيد بسيار آسان و بي دردسر است اما تصوراتي كه مردم از بيماري بواسير يا هموروئيد دارند هميشه باعث شده است تا اين بيماري در لفافه باقي بماند و كمتر كسي حاضر به حرف زدن درباره ي آن باشد. بواسير يا هموروئيد در اثر كشيدگي و پارگي مويرگ ها و رگ هاي ناحيه ي مقعد به وجود مي آيد. گاهي در اثر برخي عوامل مانند يبوست و بارداري فشار بيش از اندازه اي به رگ هاي ناحيه ي مقعد وارد مي شود. اين فشار و كشش بيش از اندازه مي تواند باعث كشيدگي ، پارگي ، تورم و از هم گسيختگي رگ هاي ناحيه ي مقعد شود و با توجه به ميزان صدمات وارده به رگ ها درجات مختلفي از بيماري بواسير را به وجود بياورد كه عبارتند از.

درجه ۱ : بواسير داراي علائم بيرون زدگي نيست و همراه با اجابت مزاج خون روشن دفع مي شود.

درجه ۲ : بواسير داراي علائم بيرون زدگي است ولي به صورت خود به خود به داخل باز مي گردد.

درجه ۳ : بواسير داراي علائم بيرون زدگي است ولي فقط با كمك دست به داخل باز مي گردد.

درجه ۴ : بواسير داراي علائم بيرون زدگي است و به داخل باز مي گردد.

شايد در نگاه اول يافتن راه درمان بواسير كمي مشكل به نظر برسد ولي بواسير چيزي نيست كه درمان نشود. تمام درجات بواسير قابل درمان هستند و مي توان براي هميشه اين بيماري را مداوا كرد.

درمان خانگي بواسير يا (هموروئيد)

بواسير رابطه ي مستقيمي با تغذيه و سبك زندگي افراد دارد از همين رو مي توان با استفاده از درمان خانگي و با كمك روش هاي موثر و ساده اي كه در اين روش وجود دارد تا حد زيادي علائم و نشانه هاي بواسير را كنترل كرد و كاهش داد. قبل از معرفي روش هايي براي درمان خانگي بواسير ۲ نكته ي زير را در نظر بگيريد.

 • درمان خانگي بواسير از ديدگاه پزشكي به عنوان خط درمان به حساب نمي آيد بلكه روشي تكميلي براي كنترل و كاهش علائم و نشانه هاي بواسير است كه مي توان در كنار ساير روش هاي درماني از آن استفاده كرد.
 • قبل از آغاز درمان خانگي با پزشك متخصص خود درباره ي وضعيت علائم و درجه ي بواسير خود مشاوره داشته باشيد. درمان خانگي بواسير زماني اثربخشي لازم را دارد كه بواسير در درجات بسيار خفيف خود قرار دارد و علائم و نشانه هاي آن پيشرفت نكرده است.

عكس درمان خانگي بواسير يا (هموروئيد)
عكس درمان خانگي بواسير يا (هموروئيد)

چند روش موثر براي درمان خانگي بواسير:

 • نوشيدن ۸ الي ۹ ليوان آب در طول روز
 • مصرف منابع غني فيبر مثل ميوه ها و سبزيجات تازه
 • پرهيز از مصرف نوشيدني هاي الكلي
 • استفاده از كيسه ي يخ براي تسكين و درمان درد بواسير و التهابات ناشي از بواسير
 • نشستن در وان آب گرم به مدت ۲۰ دقيقه در روز براي درمان خونريزي بواسير و درد آن
 • پرهيز از زور زدن و نشستن طولاني مدت در توالت
 • كنترل استرس
 • تحرك كافي روزانه

درمان بواسير با ليزر يا (هموروئيد)

وقتي صحبت از راه درمان بواسير مي شود يعني مداخلات پزشكي مطرح است. اما اين لزوما به معني استفاده از تيغ و چاقوي جراحي نيست. پيشرفت علم باعث شده تا تكنولوژي هاي پيشرفته اي در حوزه ي پزشكي و درمان بيماري ها به وجود بيايد كه مراحل درمان بيماري ها را به مراتب راحت تر و نتايج آن را موفقيت آميز تر كند. جديدترين و آخرين متدي كه براي درمان انواع بواسير در حال حاضر وجود دارد درمان بواسير با ليزر است روشي نوين و كاملا بدون درد و خونريزي كه با بالاترين درجه ي موفقيت و بدون امكان بازگشت مجدد بيماري مي توان براي هميشه به درد و خونريزي بواسير پايان داد و بدون نياز به بستري و بيهوشي دوباره زندگي عادي را از سر گرفت.

تصوير درمان بواسير يا (هموروئيد) با ليزر
تصوير درمان بواسير يا (هموروئيد) با ليزر

درمان سنتي بواسير يا (هموروئيد)

اطباي طب سنتي نسخه هاي و داروهاي طبيعي زيادي را براي درمان بواسير معرفي كرده اند. البته با وجود روش هاي پزشكي و نوين امروزي، روش هاي سنتي قطعا به عنوان راه درمان بواسير و درمان قطعي شناخته نمي شوند ولي با اين حال برخي از روش هاي درمان گياهي بواسير كه بر پايه ي طب سنتي قرار دارند اثربخشي خوبي براي كاهش و كنترل علائم و نشانه هاي بواسير از خود نشان داده اند كه مي توانند به عنوان درمان تكميلي و براي بواسيرهايي كه داراي درجات خفيفي هستند مورد استفاده قرار بگيرند.

چند روش موثر براي درمان بواسير در طب سنتي :

 • استفاده از پنبه ي آغشته به سركه ي سيب به صورت مستقيم بر روي ناحيه ي مقعد
 • استفاده از ژل آلوئه ورا براي درمان خونريزي بواسير، تسكين درد و التيام زخم و التهابات بواسير
 • استفاده از روغن درخت چاي براي تسكين درد و ضدعفوني كردن محل بواسير
 • استفاده از روغن كرچك براي محل آسيب ديده به صورت مستقيم براي كاهش عفونت و التهاب
 • استفاده از روغن نارگيل طبيعي و استعمال آن به صورت مستقيم براي كاستن التهابات بواسير
 • مصرف انواع ميوه هاي ملين
 • استفاده از برش ليمو براي بواسير به صورت مستقيم براي كاهش درد و عفونت

 

 • عكس درمان بواسير يا (هموروئيد) با رابربند

عكس درمان بواسير يا (هموروئيد) با رابربند

درمان بواسير با رابربند يا كش پلاستيكي يا (هموروئيد)

روش رابربند يا استفاده از كش لاستيكي يكي از روش هاي نسبتا كم تهاجمي كم خطر براي درمان بواسير يا هموروئيد است كه به وسيله ي قطعه اي پلاستيكي و انعطاف پذير زائده ي هموروئيد را در محل رگ مي بندند و جريان خون آن را قطع مي كنند. در نتيجه اين قسمت طي ۱ الي ۲ هفته كوچك شده و به مرور زمان بافت آن از بين مي رود و خود به خود جدا مي شود. روش رابربند صرفا براي بواسير هاي نوع داخلي قابل استفاده است و به درمان خونريزي بواسير كمك زيادي مي كند ولي براي درمان بواسير هاي خارجي يا انواع پيشرفته ي بواسير كه بيرون زدگي ها و زائده هاي آن متورم شده و در اطراف مقعد كاملا قابل مشاهده هستند اصلا گزينه ي مناسبي نيست.

مزايا درمان بواسير با رابربند يا (هموروئيد)

با وجود اينكه روش درمان بواسير با رابربند بسيار دردناك و سخت است ولي همچنان بسياري از افراد براي درمان بواسير داخلي خود اين روش درماني را انتخاب مي كنند.چون معتقدند هم نتيجه ي بهتري دارد و هم عوارض و خطرات كمتري ضمن اينكه از نظر هزينه ي درمان هم به مراتب از هزينه ي درمان جراحي مناسب تر است.

اگر زائده ي بواسير مختصر باشد مي توان در مطب دكتر و به صورت سرپايي با كمك روش رابربند به آن پايان داد ولي اگر تعداد و وسعت بافت هاي آسيب ديده ي ناشي از بواسير زياد تر باشد بيمار نياز به بستري و بيهوشي عمومي دارد و در پايان بايد بگوييم دوره ي نقاهت اين روش هم نهايتا تا ۴۸ ساعت پايان مي يابد و فرد مي تواند به شرايط عادي زندگي خود باز گردد.

درمان دارويي بواسير يا (هموروئيد)

درمان دارويي يكي از اولين خط درمان هاي پزشكي براي درمان بواسير حساب مي شود ولي بايد بگوييم كه به وسيله ي داروها نمي توان بواسير را به صورت كامل درمان كرد به عبارت ديگر داروها راه درمان بواسير به حساب نمي آيند بلكه كمك مي كنند تا بتوان علائم و نشانه هاي آزاردهنده ي بواسير را كنترل كرد و تا حد زيادي كاهش داد . در نتيجه اگر بواسير در مراحل اوليه و ابتدايي تشخيص داده شود و علائم و نشانه هاي آن در حد خفيف باشند مي توان با كمك برخي داروها و به خصوص پماد آنتي هموروئيد تا حد زيادي روند درماني آن را تسهيل كرد.اما تشخيص نوع دارو و تجويز آن با پزشك معالج شماست.

 • آنتي بيوتيك ها براي كنترل عفونت
 • مسكن هاي فاقد كدئين براي كنترل درد
 • ضد التهاب ها براي كنترل تورم و التهابات
 • داروهاي استروئيدي موضعي
 • داروهاي بي حس كننده ي موضعي
 • داروهاي قابض كننده
 • پماد آنتي هموروئيد

عكس درمان دارويي بواسير يا (هموروئيد)
عكس درمان دارويي بواسير يا (هموروئيد)

درمان بواسير با اسكلروتراپي يا (هموروئيد)

اسكلروتراپي نوعي روش درمان پزشكي است كه در آن پزشك ماده ي مخصوصي را با نام اسكلروزانت را به طور مستقيم  به رگ هاي خوني آسيب ديده و متورم تزريق مي كند. در اثر تزريق اين ماده رگ هاي خوني تحريك مي شوند و جريان خون در آنها متوقف مي گردد. اين شيوه از قديمي ترين روش هاي درماني است كه كاربردهاي گسترده اي براي درمان رگ هاي واريسي پا دارد اما اخيرا تكنيك ها و متدهاي آن پيشرفته تر و تكميل تر شده است و براي درمان بواسير هم مورد توجه قرار گرفته است.

همان طور كه پيشتر اشاره كرديم بواسير در اثر كشيدگي و التهاب رگ هاي خوني ناحيه ي مقعد به وجود مي آيد به همين دليل براي درمان بواسير مي توان از روش اسكلروتراپي كمك گرفت و با كمك آن به التهابات عروق خوني هموروئيد پايان داد.

https://jarahlaser.com/%d8%a8%d9%88%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%b1-%d9%88-%d9%87%d9%85%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%a6%db%8c%d8%af/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%88%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%b1/

http://clinicmahna.simplesite.com/443142429

https://www.youtube.com/watch?v=n5ZYiDIP6ic

https://www.niazerooz.com/c-4789/a-1302770?

key=%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%86%DB%8C%DA%A9+%D9%85%D9%87%D9%86%D8%A7&c=4829

https://www.istgaha.com/view-ads/54614/Content/0

https://penzu.com/p/374ee7fa


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ghazalmah | ۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۹:۱۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

لوزالمعده يا پانكراس چيست؟

لوزالمعده يا پانكراس در حفره‌ي شكمي و در پشت معده قراردارد، و حدود 25 سانتيمتر طول دارد و در يك سر ضخيم‌تر و در سر ديگر باريك است. پانكراس نقش‌ دوگانه‌اي دارد؛ از طرفي يكي از اندام‌هاي دستگاه گوارش است و از طرف ديگر جزئي از سيستم هورموني (غدد درون ريز) است.

 

غذا تا اندازه‌اي در معده هضم مي‌شود، سپس به دوازدهه (قسمت ابتدايي روده كوچك) رانده مي‌شود. در اين مرحله، لوزالمعده شيره‌ي گوارشي و آنزيم‌ها را از طريق مجراي باريكي كه به دوازده متصل است، به اين غذا مي‌افزايد. اين مراحل مربوط به بخش «برون‌ريز» لوزالمعده است. علاوه بر اين لوزالمعده هورمون انسولين توليد مي‌كند و به كنترل ميزان قند خون كمك مي‌كند؛ اين بخش مربوط به نقش «درون‌ريز» لوزالمعده است.


اختلالات لوزالمعده
بعضي از اختلالات كه لوزالمعده را تحت تاثير قرار مي‌دهند عبارتند از :
• پانكراتيت (التهاب) حاد
• پانكراتيت مزمن
• سرطان لوزالمعده
• ديابت

 

علائم بيماري لوزالمعده
نشانه‌هاي بيماري لوزالمعده به علت آنها بستگي دارد، اما معمولاً شامل موارد زير است:
• درد قسمت بالايي شكم

• مدفوع چرب و بدبو
• كم اشتهايي
• زردي پوست و چشم‌ها (يرقان)

• نفخ شكم
• درد پشت
• تهوع
• استفراغ
• سوءهاضمه

 

منبع: بيتوته


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ghazalmah | ۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۳۱:۲۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |