اسكلروتراپي بواسير يا هموروئيد و مزايا و معايب آن

بيماري بواسير (هموروئيد)، تورم و اتساع عروق مقعدي در كانال مقعد است. البته ممكن است، بيماري عروق خارج مقعد را نيز تحت تاثير قرار دهد كه در اين صورت حالت اول هموروئيد داخلي و حالت دوم هموروئيد خارجي نام مي گيرد. اين بيماري دردناك بايد هرچه سريع تر درمان شود، زيرا در غير اين صورت مي تواند تشديد شده و درمان آن با مشكل مواجه شود.

بسياري از بيماران به سبب دلايلي مانند خجالت و يا ترس از عمل، خود در روند درمان اختلال ايجاد مي كنند. اما علم پزشكي با ابداع روشهاي كم تهاجمي به اين بيماران كمك كرده تا بتوانند مشكل خود را به سادگي حل نمايند. يكي از روشهاي كم تهاجمي و موثر درمان بواسير، اسكلروتراپي است. كه در ادامه به تشريح بيشتر آن مي پردازيم :

اسكلروتراپي چيست؟

اين روش درماني كم تهاجمي براي درمان عروق اتساع يافته و يا گشاد شده (عروق واريسي) در نواحي مختلف بدن كاربرد دارد. اسكلروتراپي بواسير شامل تزريق دارويي مخصوص به عروق است. اين دارو اسكلروزان نام دارد كه معمولاً تركيب فنل و روغن زيتون است.

جهت درمان هموروئيد داروي اسكلروزان به قسمت مخاطي در زير بالشتك هاي هموروئيدي و يا قسمت‌هاي متورم تزريق مي شود.

پس از مرحله تزريق عروق مورد نظر دچار چسبندگي مي شوند و ديواره هاي آن متورم مي شوند، در نهايت اين عروق خشك شده و از بين مي روند. از درمان اسكلروتراپي بواسير (هموروئيد) مي‌توان جهت درمان هموروئيدهاي درجه ۲، ۳ و ۴ استفاده نمود.

مزاياي درمان اسكلروتراپي بواسير يا هموروئيد

اين روش در مقايسه با جراحي سنتي معايب و مزاياي مخصوص به خود را دارد. اين روش درد و خونريزي كمتري را به بيمار متحمل مي كند و اثرگذاري سريع تري دارد. از ساير مزيتهاي اين روش درماني مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم:

 • بدون درد و خونريزي
 • درمان سرپايي
 • سريع و مقرون به صرفه
 • بدون ايجاد عوارض خطرناك نظير بي اختياري در دفع

معايب درمان اسكلروتراپي

از معايب اين روش درماني مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم:

 • كبودي و تورم ناحيه تزريق
 • درد
 • سوزش
 • تغيير رنگ پوست ناحيه تزريق
 • مشكلات ديد
 • سردرد
 • تهوع
 • لخته خون
 • امكان عود مجدد بيماري

مراقبت‌هاي قبل از اسكلروتراپي بواسير

بهتر است قبل از انجام اسكلروتراپي بواسير نكات زير را به ياد داشته باشيد :

 • از مصرف سيگار و الكل حداقل ۷ روز قبل از درمان اجتناب نماييد.
 • توقف مصرف ويتامين E، ويتامين C، چاي سبز حداقل ۳ تا ۷ روز قبل
 • اجتناب از مصرف مسكن
 • در جريان گذاشتن پزشك در صورت مصرف هپارين، وارفارين و آسپرين

مراقبت‌هاي بعد از اسكلروتراپي بواسير يا هموروئيد

بهتر است بعد از انجام اسكلروتراپي نكات زير را به ياد داشته باشيد :

 • عدم مصرف ويتامين E، ويتامين C، چاي سبز تا ۴۸ ساعت بعد از تزريق
 • مصرف فيبر و آب كافي به منظور پيشگيري از يبوست
 • رعايت بهداشت مقعد
 • استفاده از حمام سيتز
 • تعويض مرتب پانسمان ها
 • ورزش و تحرك

برعهده گرفتن هزينه هاي اين درمان بستگي به نوع بيمه دارد، اكثر بيمه ها هزينه اين درمان را تحت پوشش ندارند، زيرا اسكلروتراپي درماني سرپايي است. اما در برخي مواقع با داشتن گواهي پزشكي مبني بر بي اثر بودن ساير درمان ها در برطرف كردن بيماري مي توان هزينه را از بيمه دريافت نمود.

https://darman.clinic/%d8%a7%d8%b3%da%a9%d9%84%d8%b1%d9%88%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%be%db%8c-%d8%a8%d9%88%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%b1

http://mimnama.rzb.ir/Forum/Post/322

https://www.diigo.com/item/note/73i1m/mcvs?k=56fa4edabb1cc7067737d096bf4890a6

http://moisrex.rozblog.com/Forum/Post/27771

http://forum.kishtech.ir/showthread.php?tid=33630

https://www.codecademy.com/profiles/panahhh

http://darmanclinic.simplesite.com/443378779

https://penzu.com/public/fcdac4ef

http://medicinemagazine.blog.ir/1398/07/07/%D9%87%D8%B1-%D8%A2%D9%86%DA%86%D9%87-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D9%88%D9%84%D9%88%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%AF

https://www.youtube.com/channel/UCNRXVKhjotlKtD4z8oadzFw/videos

http://ads.zibashahr.com/ads/%d9%84%db%8c%d8%b2%d8%b1-%d8%a8%d9%88%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%b1-%db%8c%d8%a7-%d9%87%d9%85%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%a6%db%8c%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%da%a9%d9%84%db%8c%d9%86%db%8c/

https://forum.mlmarketing.ir/thread3777.html#post4835ادامه مطلب
نوشته شده توسط ghazalmah | ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰:۵۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چه راه‌هايي براي تقويت معده وجود دارد؟

معده نقش بسيار مهمي را در دستگاه گوارش دارد، به گونه اي كه اگر اين عضو دچار اختلال شود تمام فرايند هضم و جذب غذا دچار مشكل خواهد شد. متاسفانه امروزه اختلالات معده يكي از شايعترين بيماري ها در سراسر دنيا به خصوص ايران مي باشد. دل درد، حالت تهوع، نفخ، درد معده و غيره. اگر با هضم غذا و معده تان مشكل داريد بدون شك راه هاي زيادي را رفته ايد تا درماني پيدا كنيد. بايد بدانيد كه بر خلاف برخي از نوشيدني ها كه معده را به زحمت مي اندازند نوشيدني هاي ديگري هم هستند كه به كمك اين ارگان حياتي مي آيند.

آب گازدار      
غذاهاي چرب و سنگين شيره اسيدي معده را بيشتر مي كنند كه باعث معده درد مي شود. بي كربنات موجود در آب هاي معدني گازدار اين حالت اسيدي بيش از اندازه را خنثي مي كنند و احساس سنگيني معده را كاهش مي دهند.     

آب سبزيجات   
آب سبزيجات حاوي مواد معدني متعددي مانند پتاسيم، منيزيم و كلسيم و آب مي باشد و براي همين هم مي تواند بدن را از زير فشار اثرات منفي غذاهاي چرب و اسيدي مانند گوشت هاي چرب، سوسيس و كالباس ها و غيره در آورد. آب موجود در اين نوشيدني ها نيز براي هضم راحت تر غذا لازم و ضروري است. بهترين نوشيدني ها براي هضم بهتر چربي ها آب هويج، آب كلم، آب خيار يا آب ترب است. غذاهاي خيلي چرب و سنگين باعث تحريك و آسيب پذيري مخاط دستگاه گوارش مي شوند. آب هويج يا آب كلم مرهمي بر اين مخاط هستند. همچنين مي توانيد روي آب خيار حساب كنيد به خاطر اينكه يك نوشيدني ادرارآور فوق العاده است. بايد بدانيد كه آب نيز براي كبد و عملكرد صفرا بسيار مفيد است.  
     
جوشانده نعناع  
جوشانده نعنا فلفلي سرشار از اسيد فنوليك و فلاوونوئيدها مي باشد كه به رفع اسپاسم شهرت دارند. اين جوشانده باعث هضم راحت غذا شده و نفخ معده را از بين مي برد و تحريك پذيري روده ها را تسكين مي دهد. جوشانده شاه پسند سرشار از فلاوونوئيدها و اسيد فنول مي باشد كه گرفتگي عضلات و دردهاي گوارشي را از بين مي برد. در نهايت اين كه جوشانده مرزنگوش نيز حاوي مولكول هايي است كه باعث هضم بهتر غذا شده و دفع گاز معده را راحت تر مي كند.
 
يك فنجان چاي سبز 
چاي سبز براي دفع توكسين ها يا همان سموم بدن فوق العاده است به خاطر اينكه ادرارآور است و باعث دفع سموم بدن از كليه ها مي شود. به اين ترتيب هم با احتباس آب (جمع شدن آب در بافت هاي بدن) مقابله كرده و هم سموم (كه به دليل مصرف زياد پروتئين انباشته مي شوند) را از بدن خارج مي كند.

براي مشاهده ادامه مطلب به https://www.hidoctor.ir مراجعه كنيد.

    

ادامه مطلب
نوشته شده توسط ghazalmah | ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۷:۳۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

بهترين و موثرترين روش هاي درمان بواسير (هموروئيد) چيست؟

درمان بواسير يا هموروئيد بسيار آسان و بي دردسر است اما تصوراتي كه مردم از بيماري بواسير يا هموروئيد دارند هميشه باعث شده است تا اين بيماري در لفافه باقي بماند و كمتر كسي حاضر به حرف زدن درباره ي آن باشد. بواسير يا هموروئيد در اثر كشيدگي و پارگي مويرگ ها و رگ هاي ناحيه ي مقعد به وجود مي آيد. گاهي در اثر برخي عوامل مانند يبوست و بارداري فشار بيش از اندازه اي به رگ هاي ناحيه ي مقعد وارد مي شود. اين فشار و كشش بيش از اندازه مي تواند باعث كشيدگي ، پارگي ، تورم و از هم گسيختگي رگ هاي ناحيه ي مقعد شود و با توجه به ميزان صدمات وارده به رگ ها درجات مختلفي از بيماري بواسير را به وجود بياورد كه عبارتند از.

درجه ۱ : بواسير داراي علائم بيرون زدگي نيست و همراه با اجابت مزاج خون روشن دفع مي شود.

درجه ۲ : بواسير داراي علائم بيرون زدگي است ولي به صورت خود به خود به داخل باز مي گردد.

درجه ۳ : بواسير داراي علائم بيرون زدگي است ولي فقط با كمك دست به داخل باز مي گردد.

درجه ۴ : بواسير داراي علائم بيرون زدگي است و به داخل باز مي گردد.

شايد در نگاه اول يافتن راه درمان بواسير كمي مشكل به نظر برسد ولي بواسير چيزي نيست كه درمان نشود. تمام درجات بواسير قابل درمان هستند و مي توان براي هميشه اين بيماري را مداوا كرد.

درمان خانگي بواسير يا (هموروئيد)

بواسير رابطه ي مستقيمي با تغذيه و سبك زندگي افراد دارد از همين رو مي توان با استفاده از درمان خانگي و با كمك روش هاي موثر و ساده اي كه در اين روش وجود دارد تا حد زيادي علائم و نشانه هاي بواسير را كنترل كرد و كاهش داد. قبل از معرفي روش هايي براي درمان خانگي بواسير ۲ نكته ي زير را در نظر بگيريد.

 • درمان خانگي بواسير از ديدگاه پزشكي به عنوان خط درمان به حساب نمي آيد بلكه روشي تكميلي براي كنترل و كاهش علائم و نشانه هاي بواسير است كه مي توان در كنار ساير روش هاي درماني از آن استفاده كرد.
 • قبل از آغاز درمان خانگي با پزشك متخصص خود درباره ي وضعيت علائم و درجه ي بواسير خود مشاوره داشته باشيد. درمان خانگي بواسير زماني اثربخشي لازم را دارد كه بواسير در درجات بسيار خفيف خود قرار دارد و علائم و نشانه هاي آن پيشرفت نكرده است.

عكس درمان خانگي بواسير يا (هموروئيد)
عكس درمان خانگي بواسير يا (هموروئيد)

چند روش موثر براي درمان خانگي بواسير:

 • نوشيدن ۸ الي ۹ ليوان آب در طول روز
 • مصرف منابع غني فيبر مثل ميوه ها و سبزيجات تازه
 • پرهيز از مصرف نوشيدني هاي الكلي
 • استفاده از كيسه ي يخ براي تسكين و درمان درد بواسير و التهابات ناشي از بواسير
 • نشستن در وان آب گرم به مدت ۲۰ دقيقه در روز براي درمان خونريزي بواسير و درد آن
 • پرهيز از زور زدن و نشستن طولاني مدت در توالت
 • كنترل استرس
 • تحرك كافي روزانه

درمان بواسير با ليزر يا (هموروئيد)

وقتي صحبت از راه درمان بواسير مي شود يعني مداخلات پزشكي مطرح است. اما اين لزوما به معني استفاده از تيغ و چاقوي جراحي نيست. پيشرفت علم باعث شده تا تكنولوژي هاي پيشرفته اي در حوزه ي پزشكي و درمان بيماري ها به وجود بيايد كه مراحل درمان بيماري ها را به مراتب راحت تر و نتايج آن را موفقيت آميز تر كند. جديدترين و آخرين متدي كه براي درمان انواع بواسير در حال حاضر وجود دارد درمان بواسير با ليزر است روشي نوين و كاملا بدون درد و خونريزي كه با بالاترين درجه ي موفقيت و بدون امكان بازگشت مجدد بيماري مي توان براي هميشه به درد و خونريزي بواسير پايان داد و بدون نياز به بستري و بيهوشي دوباره زندگي عادي را از سر گرفت.

تصوير درمان بواسير يا (هموروئيد) با ليزر
تصوير درمان بواسير يا (هموروئيد) با ليزر

درمان سنتي بواسير يا (هموروئيد)

اطباي طب سنتي نسخه هاي و داروهاي طبيعي زيادي را براي درمان بواسير معرفي كرده اند. البته با وجود روش هاي پزشكي و نوين امروزي، روش هاي سنتي قطعا به عنوان راه درمان بواسير و درمان قطعي شناخته نمي شوند ولي با اين حال برخي از روش هاي درمان گياهي بواسير كه بر پايه ي طب سنتي قرار دارند اثربخشي خوبي براي كاهش و كنترل علائم و نشانه هاي بواسير از خود نشان داده اند كه مي توانند به عنوان درمان تكميلي و براي بواسيرهايي كه داراي درجات خفيفي هستند مورد استفاده قرار بگيرند.

چند روش موثر براي درمان بواسير در طب سنتي :

 • استفاده از پنبه ي آغشته به سركه ي سيب به صورت مستقيم بر روي ناحيه ي مقعد
 • استفاده از ژل آلوئه ورا براي درمان خونريزي بواسير، تسكين درد و التيام زخم و التهابات بواسير
 • استفاده از روغن درخت چاي براي تسكين درد و ضدعفوني كردن محل بواسير
 • استفاده از روغن كرچك براي محل آسيب ديده به صورت مستقيم براي كاهش عفونت و التهاب
 • استفاده از روغن نارگيل طبيعي و استعمال آن به صورت مستقيم براي كاستن التهابات بواسير
 • مصرف انواع ميوه هاي ملين
 • استفاده از برش ليمو براي بواسير به صورت مستقيم براي كاهش درد و عفونت

 

 • عكس درمان بواسير يا (هموروئيد) با رابربند

عكس درمان بواسير يا (هموروئيد) با رابربند

درمان بواسير با رابربند يا كش پلاستيكي يا (هموروئيد)

روش رابربند يا استفاده از كش لاستيكي يكي از روش هاي نسبتا كم تهاجمي كم خطر براي درمان بواسير يا هموروئيد است كه به وسيله ي قطعه اي پلاستيكي و انعطاف پذير زائده ي هموروئيد را در محل رگ مي بندند و جريان خون آن را قطع مي كنند. در نتيجه اين قسمت طي ۱ الي ۲ هفته كوچك شده و به مرور زمان بافت آن از بين مي رود و خود به خود جدا مي شود. روش رابربند صرفا براي بواسير هاي نوع داخلي قابل استفاده است و به درمان خونريزي بواسير كمك زيادي مي كند ولي براي درمان بواسير هاي خارجي يا انواع پيشرفته ي بواسير كه بيرون زدگي ها و زائده هاي آن متورم شده و در اطراف مقعد كاملا قابل مشاهده هستند اصلا گزينه ي مناسبي نيست.

مزايا درمان بواسير با رابربند يا (هموروئيد)

با وجود اينكه روش درمان بواسير با رابربند بسيار دردناك و سخت است ولي همچنان بسياري از افراد براي درمان بواسير داخلي خود اين روش درماني را انتخاب مي كنند.چون معتقدند هم نتيجه ي بهتري دارد و هم عوارض و خطرات كمتري ضمن اينكه از نظر هزينه ي درمان هم به مراتب از هزينه ي درمان جراحي مناسب تر است.

اگر زائده ي بواسير مختصر باشد مي توان در مطب دكتر و به صورت سرپايي با كمك روش رابربند به آن پايان داد ولي اگر تعداد و وسعت بافت هاي آسيب ديده ي ناشي از بواسير زياد تر باشد بيمار نياز به بستري و بيهوشي عمومي دارد و در پايان بايد بگوييم دوره ي نقاهت اين روش هم نهايتا تا ۴۸ ساعت پايان مي يابد و فرد مي تواند به شرايط عادي زندگي خود باز گردد.

درمان دارويي بواسير يا (هموروئيد)

درمان دارويي يكي از اولين خط درمان هاي پزشكي براي درمان بواسير حساب مي شود ولي بايد بگوييم كه به وسيله ي داروها نمي توان بواسير را به صورت كامل درمان كرد به عبارت ديگر داروها راه درمان بواسير به حساب نمي آيند بلكه كمك مي كنند تا بتوان علائم و نشانه هاي آزاردهنده ي بواسير را كنترل كرد و تا حد زيادي كاهش داد . در نتيجه اگر بواسير در مراحل اوليه و ابتدايي تشخيص داده شود و علائم و نشانه هاي آن در حد خفيف باشند مي توان با كمك برخي داروها و به خصوص پماد آنتي هموروئيد تا حد زيادي روند درماني آن را تسهيل كرد.اما تشخيص نوع دارو و تجويز آن با پزشك معالج شماست.

 • آنتي بيوتيك ها براي كنترل عفونت
 • مسكن هاي فاقد كدئين براي كنترل درد
 • ضد التهاب ها براي كنترل تورم و التهابات
 • داروهاي استروئيدي موضعي
 • داروهاي بي حس كننده ي موضعي
 • داروهاي قابض كننده
 • پماد آنتي هموروئيد

عكس درمان دارويي بواسير يا (هموروئيد)
عكس درمان دارويي بواسير يا (هموروئيد)

درمان بواسير با اسكلروتراپي يا (هموروئيد)

اسكلروتراپي نوعي روش درمان پزشكي است كه در آن پزشك ماده ي مخصوصي را با نام اسكلروزانت را به طور مستقيم  به رگ هاي خوني آسيب ديده و متورم تزريق مي كند. در اثر تزريق اين ماده رگ هاي خوني تحريك مي شوند و جريان خون در آنها متوقف مي گردد. اين شيوه از قديمي ترين روش هاي درماني است كه كاربردهاي گسترده اي براي درمان رگ هاي واريسي پا دارد اما اخيرا تكنيك ها و متدهاي آن پيشرفته تر و تكميل تر شده است و براي درمان بواسير هم مورد توجه قرار گرفته است.

همان طور كه پيشتر اشاره كرديم بواسير در اثر كشيدگي و التهاب رگ هاي خوني ناحيه ي مقعد به وجود مي آيد به همين دليل براي درمان بواسير مي توان از روش اسكلروتراپي كمك گرفت و با كمك آن به التهابات عروق خوني هموروئيد پايان داد.

https://jarahlaser.com/%d8%a8%d9%88%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%b1-%d9%88-%d9%87%d9%85%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%a6%db%8c%d8%af/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%88%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%b1/

http://clinicmahna.simplesite.com/443142429

https://www.youtube.com/watch?v=n5ZYiDIP6ic

https://www.niazerooz.com/c-4789/a-1302770?

key=%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%86%DB%8C%DA%A9+%D9%85%D9%87%D9%86%D8%A7&c=4829

https://www.istgaha.com/view-ads/54614/Content/0

https://penzu.com/p/374ee7fa


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ghazalmah | ۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۹:۱۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

لوزالمعده يا پانكراس چيست؟

لوزالمعده يا پانكراس در حفره‌ي شكمي و در پشت معده قراردارد، و حدود 25 سانتيمتر طول دارد و در يك سر ضخيم‌تر و در سر ديگر باريك است. پانكراس نقش‌ دوگانه‌اي دارد؛ از طرفي يكي از اندام‌هاي دستگاه گوارش است و از طرف ديگر جزئي از سيستم هورموني (غدد درون ريز) است.

 

غذا تا اندازه‌اي در معده هضم مي‌شود، سپس به دوازدهه (قسمت ابتدايي روده كوچك) رانده مي‌شود. در اين مرحله، لوزالمعده شيره‌ي گوارشي و آنزيم‌ها را از طريق مجراي باريكي كه به دوازده متصل است، به اين غذا مي‌افزايد. اين مراحل مربوط به بخش «برون‌ريز» لوزالمعده است. علاوه بر اين لوزالمعده هورمون انسولين توليد مي‌كند و به كنترل ميزان قند خون كمك مي‌كند؛ اين بخش مربوط به نقش «درون‌ريز» لوزالمعده است.


اختلالات لوزالمعده
بعضي از اختلالات كه لوزالمعده را تحت تاثير قرار مي‌دهند عبارتند از :
• پانكراتيت (التهاب) حاد
• پانكراتيت مزمن
• سرطان لوزالمعده
• ديابت

 

علائم بيماري لوزالمعده
نشانه‌هاي بيماري لوزالمعده به علت آنها بستگي دارد، اما معمولاً شامل موارد زير است:
• درد قسمت بالايي شكم

• مدفوع چرب و بدبو
• كم اشتهايي
• زردي پوست و چشم‌ها (يرقان)

• نفخ شكم
• درد پشت
• تهوع
• استفراغ
• سوءهاضمه

 

منبع: بيتوته


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ghazalmah | ۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۳۱:۲۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

هموروئيد و شقاق چه فرقي دارند؟

هموروئيد (بواسير) و شقاق (فيشر) از بيماري هاي شايع در ناحيه مقعد هستند، كه تفاوت‌هاي بسياري با يكديگر دارند. هموروئيد تورم عروق يا واريسي شدن عروق ناحيه مقعد است در صورتي كه شقاق به ايجاد ترك عميق در ديواره خارجي مقعد اطلاق مي شود. هر دوي اين بيماري ها درد، خونريزي، خارش، سوزش و التهاب و تورم را به همراه دارند. فرق هموروئيد و شقاق اين است كه اين بيماري‌ها مي توانند ناشي از عوامل مختلفي روي دهند، اما يكي از علت هاي مشترك و البته شايع در هر دوي اين بيماري ها ابتلا به يبوست و اسهال مزمن و مداوم است كه فشار زيادي را به اين ناحيه وارد مي كند.

شقاق و هموروئيد هر دو مي توانند با استفاده از درمانهاي خانگي تا حد زيادي بهبود يابند، اين درمان ها شامل مصرف فيبر، آب، افزايش فعاليت بدني، رعايت بهداشت، استفاده از پماد و … مي شود. البته شرط درمان ابتدايي بودن مراحل بيماري است زيرا در غير اين صورت نه تنها شقاق و بواسير با اين روش ها درمان نمي شوند، بلكه ممكن است با به تاخير انداختن فرآيند درمان، بيماري پيشرفت نمايد. راهكار قطعي و مناسب درمان براي هر دوي اين بيماري ها، استفاده از ليزر درماني است كه مي تواند بدون احساس درد و خونريزي و به صورت سرپايي بيماري را درمان نمايد.

تفاوت‌هاي بارز شقاق و هموروئيد

شايد تصور كنيد هر دوي اين بيماري ها تفاوت چنداني با يكديگر ندارند، در صورتي كه اين تصور كاملاً غلط است. شقاق و بواسير نه تنها در ظاهر با يكديگر متفاوتند، بلكه حتي علائم اين بيماري‌ها نيز تفاوت بسياري با هم دارند. برخي از تفاوت هاي اين دو بيماري به اين شرح است :

فرق هموروئيد و شقاق در درد، همان كه اشاره كرديم هر دوي اين بيماري ها بسيار دردناك است. درد بواسير شديد است و بيماران در تمام طول روز اين درد را حس مي كند. در صورتي كه شقاق اغلب تنها هنگام دفع ادرار موجب درد و سوزش مي شود. درد شقاق اغلب بسيار شديد و تيركشنده بوده و حتي بيمار اجازه معاينه انگشتي به پزشك را نمي دهد در صورتي كه درد بواسير ممتد است.

 • فرق هموروئيد و شقاق در ظاهر،عمده ترين تفاوت اين بيماري ها تفاوت آنها در ظاهر است. بواسير موجب تورم عروق مي گردد و در مراحل پيشرفته تر بواسير داخلي پرولاپس شده و ممكن است بيمار توده ها قابل لمس خارج شده از مقعد را مشاهده نمايد. در صورتي كه شقاق به شكل زخم يا تركي عميق در ديواره مقعد ظاهر مي شود. اين زخم غالباً ملتهب و متورم است.
 • فرق هموروئيد و شقاق در درمان، همان طور كه ذكر كرديم ،شقاق و بواسير هر دو با استفاده از درمان هاي خانگي درمان مي شوند. اما شقاق درمان راحت تري داشته و در صورتي كه بدون علت ديگري مثل تنگي اسفنكتر مقعد ايجاد شده باشد، غالباً با درمان هاي خانگي بهبود مي يابد. در صورتي كه درمان هاي خانگي براي بواسير موقتي بوده و پس از طي مدتي مجدداً عود خواهد نمود. در واقع استفاده از درمان هاي خانگي براي بواسير مي تواند به رفع علائم آن كمك نمايد. در صورتي كه اين بيماري ها رفع نشدند، بايد از درمان هاي تهاجمي مانند جراحي و ليزر استفاده نمود.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط ghazalmah | ۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۴۴:۲۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |